Стентерело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стентерело

Стентерело (италијански: Stenterello) – лик-маска од италијанската комедија дел арте. Маската се родила во Фиренца во XVIII век, кога комедија дел арте е на залез и нејзината популарност останала само во Тоскана.

  • Потекло: фирентинец.
  • Професија: слуга-лакеј.
  • Костум: сина јакна, жолт елек, црни панталони, црвени чорапи или обувки. Носи црна триаголна шапка.
  • Маска: жолта, слична на онаа на Арлекин.
  • Однесување: слаб, многу зборува, има остар јазик, итар, но страшлив, понекогаш пие вино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Комедија дел арте
Бригела

Арлекин | Бригела | Буратино | Инаморати | Доторе | Ѕани | Џопино | Ил Капитано | Касандра | Ковиело | Коломбина | Панталоне | Педролино | Пулчинела | Скарамуча | Стентерело | Тартаља | Труфалдино | Фантеска

Арлекин