Стенијски период

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стенскиот период (од грчкиот στενός (stenós), што значи "тесен") е последниот геолошки период во мезопротерозоичната ера и траеел од 1200 година до 1000 година (пред милиони години). Наместо да се базира на стратиграфија, овие датуми се дефинирани хронометриски. Името произлегува од тесни полиметаморфни појаси формирани во текот на овој период.

Претходна еектациски период и проследена со неопротерозоичната ера.

Supercontinent Rodinia собрани за време на Стенјан. Тоа ќе трае во периодот Тониан.

Овој период вклучува формирање на Keweenawan Rift на околу 1100 година.

[1]

Види уште така[уреди | уреди извор]

Забелешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]