Стеван Шијачки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стеван Шијачки (Футог, 12 декември 1885 – Белград, 2 јануари 1957) – хорски диригент и композитор. Музичко образование го обликува во Српската музичка школа во Белград. Меѓу двете светски војни, како наставник по музика и хорски раководител, работи во повеќе градови на тогашното кралство. Во Македонија, дејствува во Скопје и во Велес како хорски диригент и како музички соработник во Народниот театар во Скопје. Неговото најистакнато хорско дело е циклусот „Кратовски песни“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]