Стеван Забрчанец

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стеван Забрчанец (15 март 1925 во Варош, Прилеп23 октомври 1944 во Велес) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По знаимање бил работник. Во Народноослободителната војска на Македонија се вклучил на 9 август 1944 година. Припаѓал на Десеттата македонска ударна бригада.[1]

Една улица во неговиот роден град Прилеп, е именувана по него.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Б. Најдоски, м-р Јован (1984). Институт за тутун - Прилеп - 60 годишен јубилеј. Прилеп: Институт за тутун - Прилеп. стр. 14.
  2. „Стеван Забрчанец, 15 - Прилеп“. wikimapia.org. Посетено на 2022-09-17.