Статуa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Статуа е скулптура во некоја форма претставувајќи личност или личности, животно или настан, најчесто целосни, а не по делови како што на пример се бистите и речиси секогаш во вистинска големина а некогаш и поголеми.