Статус јо! (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Статус јо!“ е германски филм од 2004 година. Режисер на филмот е Тил Хастрајтер, а улогите се на Диџеј Квест, Сера, Јесим и други.

Заплет[уреди | уреди извор]

Петок навечер во Берлин: Јан има тајна афера со сестрата на својот најдобар другар и за се оттргне од ова, гласно изјавува дека во рок од 24 часа ќе ја организира најголемата хип-хоп забава на годината. Сега само му е потребна опрема, бендови што сакаат да настапуваат и можеби малку пари неопходни да плати за сето тоа.

За тоа време „поетот на подземната железница“ Сера добива цимер, Спреер Тарек сонува за потполна скулптура од графити, а Рапер Сешн, бегајќи со девојката од нејзиниот брат паѓа во рацете на „скинхедс“...