Прејди на содржината

Стар кубанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар кубанец
Old Cuban
Службени коктели на МБЗ
ВидМешан пијалак
Служенведнаш
Стандарден украсЛист од ментол
Стандарна чашакоктел
Наведени
состојки според МБЗ dagger
ПодготовкаИстурете ги сите состојки освен виното во протресувач за коктели, добро протресете со мраз, процедете ги во изладена елегантна чаша за коктел. Дополнете со пенливо вино и украсете со гранчиња нане
dagger Предлошка:IBA recipe

Стар кубанец (изворно: Old Cuban) ― коктел создаден во 2001 година од миксологот Одри Сондерс.[1][2] Тоа е исто така службен коктел на Меѓународното барменско здружение.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „How the Old Cuban Became a Modern Classic“. PUNCH. Посетено на 27 август 2023.
  2. Rothbaum, Noah (7 март 2019). „Love Your Happy Hour Cocktail? Thank Audrey Saunders“. The Daily Beast. Посетено на 27 август 2023.
  3. „Old Cuban“. IBA Official Cocktails. Посетено на 27 август 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]