Стар египетски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стариот египетски јазик — втората фаза од развојот на египетскиот јазик кој се зборувал од 2600 п.н.е. до 2000 п.н.е. за време на Старото кралство. Тектовите од пирамидите се најголемиот литературен фонд од оваа фаза на јазикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Loprieno, Antonio. Ancient Egyptian: A Linguistic Introduction, Cambridge University Press, 1995. ISBN 0-521-44849-2

Поврзано[уреди | уреди извор]