Старското оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Старското е мешано македонско оро.[1]

Орото почнува бавно и постепено се забрзува. Првиот дел од орото се изведува повеќепати по договор или на знак на ороводецот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 161