Спомен-куќа на НОБ (Горно Количани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спомен-куќа меморијален музеј на НОВ
Основан12 ноември 1978
МестоГорно Количани
Скопје, Македонија
Типмеморијален музеј

Спомен куќа – меморијален музеј на НОБ, се наоѓа во село Горно Количани, изградена врз темелите на старо училиште во кое за време на НОВ престојувала Дванаесеттата македонска народноослободителна ударна бригада. Спомен куќата била откриена на 12 ноември 1978 година.[1]

Историска позадина[уреди | уреди извор]

Штабот на Дванаесеттата македонска ударна бригада работел во училишната зграда, каде се создавале оперативни планови за борбените акции, се организирале и се вршеле и многу други задачи. Ова било слободна територија, каде се веело знамето со петокрака ѕвезда. Во селото на 6 октомври 1944 година, кон борците од бригадата се придружиле припадниците на Четвртиот скопски одред. Тогаш пред училиштето во село Горно Количани биле построени 870 борци на бригадата. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Крсто Здравковски: „Да не се заборави“, Архив на Скопје, 1982 г., стр. 34
  2. Крсто Здравковски: „Да не се заборави“, Архив на Скопје, 1982 г., стр. 35