Старо Село (Порече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Старо Село е село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод.

Старо Село
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Координати 41°37′18″N 21°17′38″E / 41.62167° СГШ; 21.29389° ИГД / 41.62167; 21.29389Координати: 41°37′18″N 21°17′38″E / 41.62167° СГШ; 21.29389° ИГД / 41.62167; 21.29389
Општина Општина Македонски Брод
Старо Село на општинската карта
Старо Село во Општина Македонски Брод.svg

Атарот на Старо Село во рамките на општината

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Порече, во западното подножје на планината Даутица. Оддалечено е 23,5 километри од градот Македонски Брод.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во пописните години 1953,1961 и 2002 година, бројот на населението е вклучено во вкупното население на селото Долни Манастирец.

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[1]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 336 320 78 ... ... 65 23 10 7 ...

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во склоп на изборното место бр. 0244 според Државната изборна комисија, кое ги опфаќа селата Долни Манастирец и Старо Село, кое е сместено во Селскиот дом во Долни Манастирец.[2]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 102 гласачи.[3] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 99 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Референци[уреди | уреди извор]

  1. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  2. „Описи на ИМ“. конс. 16 октомври 2017. 
  3. „Локални избори 2017“. конс. 16 октомври 2017. 
  4. „Претседателски избори 2019“. конс. 5 мај 2019.