Прејди на содржината

Староградски плоштад (Прага)

Координати: 50°05′15″N 14°25′17″E / 50.0875° СГШ; 14.4214° ИГД / 50.0875; 14.4214
Од Википедија — слободната енциклопедија
Староградскиот плоштад од кулата на Староградскиот дом.
Споменикот на Јан Хус
Црквата „Св. Никола“

Староградски плоштад (чешки: Staroměstské náměstí) — историски плоштад во Стариот град на Прага, Чешка. Сместен е помеѓу Вацлавскиот плоштад и Карловиот мост.

Градби[уреди | уреди извор]

На плоштадот се застапени разни архитектонски стилови.

Споменици[уреди | уреди извор]

Староградскиот плоштад има значаен споменик на верскиот реформатор Јан Хус, спален на клада за кривоверство во Констанц. Ова било повод за Хуситските војни (1419-1434). Статуата е подигната во 1915 г. по повод 500 години од неговата смрт.

Пред Староградскиот дом е сместен и паметникот на мачениците (како Јан Јесенски и Максимилијан Хоштјалек) погубени со обезглавување од Хабсбурговците по Битката на Бела Гора (1620). Во 1911 г. е поставена спомен-плоча со нивните имиња, а по Втората светска војна на плочникот се обележани 27 крста, на самото место на нивното погубување[1].

На плоштадот стоел Богородичниот столб, непосредно веднаш по Триесетгодишната војна (1618-1648), но бил срушен во Сè до 1918 г. чест на новостекнатата независност од Австроунгарија и основањето на Чехословачка.[2]

Староградскиот плоштад

Пазари[уреди | уреди извор]

Божиќен пазар на плоштадот

За Божиќ и Велигден, на плоштадот се одржуваат пазнични пазари, се става голема елка и бина со музичка програма.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-12. Посетено на 2017-10-01.
  2. Cynthia Paces, "The Fall and Rise of Prague's Marian Column," Radical History Review 79 (2001) 141-155

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°05′15″N 14°25′17″E / 50.0875° СГШ; 14.4214° ИГД / 50.0875; 14.4214