Рутенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Старобелоруски јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рутенски јазик
рус(c)кий языкъ
Изговор/rus(s)kij jazykŭ/
Застапен воПолско-литвански комонвелт, јазик на администрацијата на Големото војводство Литванија сѐ до 1699 година)
Изумренсе развил во белоруски и украински јазик
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3

Рутенски јазик бил историски јазик од групата на источнословенски јазици што се зборувал во Големо војводство Литванија и подоцна во источните територии на Полско-литвански комонвелт. Научниците не се согласуваат за тоа дали рутенскиот јазик бил посебен јазик или дијалект на староисточниот словенски јазик, но е договорено дека рутенскиот јазик бил близок генетски јазик до него. Староисточниот словенски јазик бил сличен јазик со Киевскиорускиот во 10 до 13 век. Овој јазик е претходник на денешните белоруски јазик и украински јазик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]