Стари Оскол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Stary Oskol
Старый Оскол (рус.)
—  град  —

Знаме

Грб
Координати: 50°37′N 36°35′E / 50.617° СГШ; 36.583° ИГД / 50.617; 36.583Координати: 50°37′N 36°35′E / 50.617° СГШ; 36.583° ИГД / 50.617; 36.583
Политички статус
Земја Русија
Федерален округЦентрален[1]
Економски регионЦентрален[2]
Основанпред 1593
Управа
 - ГрадоначалникАндреj Чесноков
 - Законод. домГрадска дума
Статистики
Површина (попис 2002)[3]
 - Вкупна150 км2
Часовен појас[4]
Рег. таб.31
Службени јазицируски[5]
Портал

Стари Оскол (руски: Старый Оскол) — град во Западна Русија. Се наоѓа на бреговите на реката Оскол, 140 километри од Белгород.

Стари Оскол е втор по големина град во регионот. Според пописот на населението од страна на 2017 година имал 223.360 жители.[6]

Население[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2017 година бил 91. град од 1112 градови во Руската Федерација во однос на населението.[7] Според прелиминарните податоци од пописот на населението во 2010 година имал 221.163 жители, повеќе отколку во 2002 година. Градот е административен центар на една голема метрополитенска област во областа. Населението во агломерацијата на Стари Оскол-Губкин има околу 410.000 жители.

        Години Население
1737. 9000
1750. 10.990
1763. 17.715
1770. 28 917
1779. 25 009
1791. 21 599
1801. 24 300
1821. 41 595
1837. 19 973
1850. 10 000
1860. 27 774
1869. 20 000
1875. 11 272
        Години Населението
1880. 5074
1889. 9000
1897. 16 000
1913. 18 200
1926. 20 000
1931. 21 300
1939. 10 946
1959. 27 474
1979. 114 946
1990. 177 000
2000. 213 800
2010. 221 085
2017. 223 360

Клима[уреди | уреди извор]

Стари Оскол се наоѓа во умерените зони. Умерено студена зима, кои се во јануари и февруари. Летото е топло, дури и жешко (особено во јули и во првата половина на август). Есента е мека и со дожд.

Административно-територијална поделба на градот[уреди | уреди извор]

Градот Стари Оскол вклучува административно-територијални единици, без својство на правно лице.

 • Североисточен дел
 • Југозападен дел
 • Југозападна индустриска зона
 • Централен дел
 • Железничкиот дел
 • Дел Котел
 • Металуршки дел

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", №20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (Претседател на Руската Федерација. Указ #849 од 13 мај 2000 „За полномошниот претставник на Претседателот на Руската Федерација во еден федерален округ“. Стапил на сила 13 мај 2000).
 2. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Државен стандард на Руската Федерација. #OK 024-95 27 декември 1995 „Општоруска класификација на економските региони. 2. Економски региони“, по измените на Амандман #5/2001 ОКЕР. ).
 3. Федеральная служба государственной статистики (Федерална служба за државна статистика) (2004-05-21). „Территория, число районов, населённых пунктов и сельских администраций по субъектам Российской Федерации (Територија, број на реони, населени места и селски управи по субјекти на Руската Федерација)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението од 2002 г.). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 2011-11-01. (руски)
 4. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
 5. Службен на целата територија на Русија согласно Член 68.1 од Уставот на Русија.
 6. „Население на руската Федерација за општини на 1 јануари 2017“. Архивирано од изворникот на 2017-07-31. Посетено на 2018-10-01.
 7. „Население на руската Федерација за општините од 1 јануари 2018. Табела "21. Населението на градовите во Федералните единици и составни субјекти на руската Федерација на 1 јануари 2018". Архивирано од изворникот на 2018-07-26. Посетено на 2018-10-01.