Старец Пајсиј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Старец Пајсиј Светогорец (грчки: Γέρων Παΐσιος ο Αγιορείτης), роден како Арсениос Езнепидис (1924–1994), бил широко познат православен калуѓер роден во Фераса, Кападокија. Познат е по своите духовни учења.[1][2] Многу луѓе, особено во Грција, Србија, Бугарија, Русија и Македонија[3][4], имаат голема почит кон Старецот Пајсиј и во блиска иднина очекуваат негова формална канонизација како светец.[4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во Фераса, Кападокија кратко време пред размената на население меѓу Грција и Турција. Неговото семејство се преселило во во Коница, Епир, каде што го изучил столарскиот занает. Во текот на Грчката граѓанска војна служел како радио-оператер. По војната, во 1950 година отишол во манастир на Света Гора каде по четири години станал калуѓер, при што го сменил името во Аверкиос. По поминување на мала схема го добил името Пајсиј.

Контроверза[уреди | уреди извор]

На 21 септември 2012 година еден граѓанин на Грција бил уапсен под обвинение за злонамерно богохулство и навреда на религијата[5] поради создавањето сатирична страница на Фејсбук наречена „Старец Пастисиос Пастафарианец“. Пастисио е вид јадење, а пастафаријанство се однесува на сатирична псевдо-религија „Црква на Летачкото Чудовиште од Шпагети“ со која се исмева креационизмот. Според медиумските известувања, страницата ја сатиризирала комерцијалната експлоатација на наследството на Пајсиј, без да користи пцости.[6] Обвинението го покренал пратеник во Парламентот од партијата Златна зора.[7]

Дела[уреди | уреди извор]

Преведени на англиски[уреди | уреди извор]

 • Saint Arsenios the Cappadocian, translated into English and published in 1989 and 2001 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Elder Hadji-Georgis the Athonite, translated into English and published in 1996 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Athonite Fathers and Athonite Matters, translated into English and published in 1999 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Epistles, by Elder Paisios of Mount Athos, translated into English and published in Feb 2002 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece; distributed in the U.S.A. by St. Herman of Alaska Monastery.
 • Spiritual Counsels, Vol. 1: With Pain and Love for Contemporary Man.
 • Spiritual Counsels, Vol. 2: Spiritual Awakening, 1999 & 2000.
 • Spiritual Counsels, Vol. 3: Spiritual Struggle, 2001.
 • Spiritual Counsels, Vol. 4: Family Life, 2012.
 • Spiritual Counsels, Vol. 5: Passions and Virtues, 2016.
 • Spiritual Counsels, Vol. 6: On Prayer, 2022.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. An introduction to the life and counsels of Elder Paisios the New of Mount Athos by Hieromonk Damascene, Missionary Leaflet EA38, Holy Trinity Orthodox Mission, La Canada, Ca, Editor: Bishop Alexander (Mileant)
 2. Paisios (Eznepidis) at Orthodox Wiki
 3. On the glorification of Elder Paisios Архивирано на 19 ноември 2011 г., pravmir.com (in Russian)
 4. 4,0 4,1 Elder Paisios the New of Mount Athos (Part 1) by Hieromonk Damascene
 5. „архивска копија“. Greek Police Web. Архивирано од изворникот на 2012-10-06. Посетено на 2012-10-30. На |first= му недостасува |last= (help)
 6. ekathimerini.com http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_25/09/2012_462786. На |first= му недостасува |last= (help); Отсутно или празно |title= (help)
 7. The Christian Science Monitor http://www.csmonitor.com/World/Europe/2012/1002/Blasphemy-in-democracy-s-birthplace-Greece-arrests-Facebook-user. На |first= му недостасува |last= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Други извори[уреди | уреди извор]

 • Middleton, Herman A., 2004,"Elder Paisios the Athonite", in Precious Vessels of the Holy Spirit: The Lives & Counsels of Contemporary Elders of Greece, 2nd edn., Protecting Veil Press, Thessalonica, Greece [1] Архивирано на 1 јуни 2009 г.
 • "Talks with Father Paisios", by Athanasios Rakovalis, published in Thessaloniki in 2000, distributed by St. Nicodemos Publications [2]
 • http://elderpaisios.com [3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]