Стареселски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стареселскиот замокзамок во селото Старе Село, Пустомитскиот Реон, Лавовската Област, Украина. Овој замок, или тврдина, бил изграден од кнежевското семејство Острогски.

Нејзините првични дрвени утврдувања, првпат спомнати во 1448 година, биле уништени од Османлиите кои освојувале кон крајот на 15 век. Посигурна камена тврдина, наменета за одбрана на Барладскиот пат од Лавов до земјите на денешна Романија, била изградена во Стар Село во 1580-тите. Тие ѕидови биле пробиени и бескорисни од Козаците на Хмелницки за време на Опсадата на Лавов во 1648 година.

Постоечката тврдина, речиси во триаголен облик, со ѕидови високи 15 метри и церемонијална порта на јужната страна, била нарачана од кнезот Владислав Доминик Заславски, еден од последните членови на семејството Острогски. Цитаделата била подигната во 1649-54 година и порано ја содржела дворцната резиденција на кнезот Заславски, еден од најбогатите земјопоседници во Источна Европа и девер на кралот Јан III Собјески.

По смртта на принцот Заславски во Старе Село во 1656 година, тврдината постепено паднала во распаѓање, иако успешно ја издржала опсадата од Турците во 1674 година.

Стареселскиот замок на кнезот Заславски

Извори[уреди | уреди извор]

  • (на руски) Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. В 4-х томах. К.: Будівельник, 1983–1986. Том 3, с. 186–187.

49°42′07″N 24°11′41″E / 49.70194° СГШ; 24.19472° ИГД / 49.70194; 24.19472