Стара џамија (Копанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Копанце)

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 42°02′51″N 21°08′12″E / 42.04750° СГШ; 21.13667° ИГД / 42.04750; 21.13667
Место Копанце
Општина Општина Јегуновце
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Копанце) — главна селска џамија во селото Копанце, во Општина Јегуновце, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.