Прејди на содржината

Стара џамија (Балин Дол)

Координати: 41°47′27″N 20°56′13″E / 41.79083° СГШ; 20.93694° ИГД / 41.79083; 20.93694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара џамија (Балин Дол)

Поглед на селската џамија

Координати: 41°47′27″N 20°56′13″E / 41.79083° СГШ; 20.93694° ИГД / 41.79083; 20.93694
Место Балин Дол
Општина Општина Гостивар
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Стара џамија (Балин Дол) — една од двете џамии во селото Балин Дол, во Општина Гостивар, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 75.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]