Прејди на содржината

Стара струмичка чаршија

Координати: 41°26′13.1″N 22°38′16.9″E / 41.436972° СГШ; 22.638028° ИГД / 41.436972; 22.638028
Од Википедија — слободната енциклопедија

41°26′13.1″N 22°38′16.9″E / 41.436972° СГШ; 22.638028° ИГД / 41.436972; 22.638028

Западниот влез на улицата ноќе.

Улицата Маршал Тито е трговска и културно-историска улица во Струмица. На истото место е сместена Старата градска чаршија, поради што улицата е прогласена за споменик на културата. Најголем дел од зградите се изградени во периодот од 1920 до 1935 година и се во неокласичен стил со необарокни елементи. Помеѓу истите има 35 дуќани што се прогласени за културно наследство на Македонија.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]