Стара синагога (Ерфурт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара синагога (Ерфурт)
Основни податоци
МестоЕрфурт
Координати50°58′43.06″N 11°1′45.43″E / 50.9786278° СГШ; 11.0292861° ИГД / 50.9786278; 11.0292861Координати: 50°58′43.06″N 11°1′45.43″E / 50.9786278° СГШ; 11.0292861° ИГД / 50.9786278; 11.0292861
ПрипадностЈудаизам
ОбредНусах Ашкеназ
ЗемјаГерманија
СтатусМузеј
Мреж. местоOld Synagogue, Erfurt
Архитектонски опис
Архитектонски типСинагога
Архитектонски стилRomanesque

Алте Синагог (Стара синагога) во Ерфурт, Германија, е една од најдобро зачуваните средновековни синагоги во Европа, нејзините најстари делови кои датираат од крајот на 11 век. Повеќето делови од зградата датираат од околу 1250-1320 година.[1] Се смета дека е најстарата зграда на синагогата недопрена на нејзиниот покрив што сè уште стои во Европа.[2]

Од 2009 година се користи како музеј на локалната историја на Евреите. Во него е сместено богатството Ерфурт, складиште на средновековни монети, дело на златарници и накит пронајдени во 1998 година.[3] Исто така има факсимили на хебрејските ракописи во Ерфурт, важна колекција на верски текстови од 12-ти до 14 век, кои припаѓале на средновековната еврејска заедница Ерфурт.[4]

Проектот „ Историски синагоги на Европа “, спроведен од Центарот за еврејска уметност на хебрејскиот универзитет во Ерусалим, му ја даде на Старата синагога, Ерфурт највисоко ниво на важност на оценувањето: 4 (Меѓународен) - „Зградата е од извонредна архитектонска, урбано или историско значење. Има уникатни одлики и / или е особено влијателен/а на меѓународен план како архитектонска шема. ” [5]

Во 2015 година била предложена како место за светско наследство на УНЕСКО .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Permanent Delegation of Germany to UNESCO (2015) Old synagogue and Mikveh in Erfurt - UNESCO world heritage centre. Retrieved 4 June 2017
  2. Jewish Life in Erfurt. Old synagogue. Retrieved 31 October 2016
  3. Jewish life in Erfurt. Erfurt Treasure. Retrieved 3 June 2017
  4. Jewish life in Erfurt. Erfurt Hebrew Manuscripts. Retrieved 4 June 2017
  5. Historic Synagogues of Europe. Approach. Retrieved 11 February 2018