Стара зграда на Српскиот конзулат во Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара зграда на Српскиот конзулат
Srpski konsulat u Bitolju.jpg
Српскиот конзулат во 1899 година
Општи податоци
Типподрум, приземје и кат
Стилнеокласична архитектура
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′39.66″N 21°19′56.21″E / 41.0276833° СГШ; 21.3322806° ИГД / 41.0276833; 21.3322806
Завршенакрај на 19 век
НарачателСрпски конзулат во Битола

Зграда на Српскиот конзулат — архитектонска знаменитост во градот Битола. Се наоѓа на улицата „Св. Кирил и Методиј“ бр. 18.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата е изградена кон крајот на XIX век. Таму се наоѓал Српскиот конзулат во градот.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Објектот се состои од подрум, приземје и кат. Неокласичните фасади се поделени со пиластри, корнизи и симетрично поставени прозорски отвори.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Миновски, Никола, НУ Завод и Музеј - Битола (2002). „Српски Конзулат – Конзулска Битола“. Посетено на 14 октомври 2020.