Стара зграда на Италијанскиот конзулат во Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара зграда на Италијанскиот конзулат
Општи податоци
Типдвокатна зграда
Стилнеокласична архитектура
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′31.69″N 21°20′4.78″E / 41.0254694° СГШ; 21.3346611° ИГД / 41.0254694; 21.3346611
ЗавршенаКрај на 19, почеток на 20 век
НарачателИталијански конзулат во Битола

Зграда на Италијанскиот конзулат — архитектонска знаменитост во градот Битола Се наоѓа на улица Солунска бр. 226.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата е изградена кон крајот на XIX - почетокот на XX век. Таму се наоѓал Италијанскиот конзулат во градот. [1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Зградата е архитектонски еклектична со неокласични елементи - тимпани, капители и друго. Се состои од визба, приземје и кат. Северната и источната фасада имаат симетрично сместени отвори, со тимпани над прозорците на првиот кат, со богат профил, каков што има околу прозорските прагови. Првиот кат и визбата се одделени со меѓуподни корнизи, а покривниот корниз е богато профилиран.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Миновски, Никола, НУ Завод и Музеј - Битола (2002). „Италијански конзулат – Конзулска Битола“. Посетено на 14 октомври 2020.