Стара зграда на Британскиот конзулат (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара зграда на Британскиот конзулат
Старата зграда на Британскиот конзулат
Општи податоци
Типдвокатна зграда
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′31.12″N 21°20′2.41″E / 41.0253111° СГШ; 21.3340028° ИГД / 41.0253111; 21.3340028

Стара зграда на Британскиот конзулат — архитектонско обележје во градот Битола. Се наоѓа на улицата „Св. Кирил и Методиј“ бр. 22 и е прогласен за споменик на културата. Во него бил сместен Британскиот конзулат во Битола во почетокот на дваесеттиот век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Англиски Конзулат – Конзулска Битола“. Bitola.info. Посетено на 21 март 2022.