Стара Рига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Рига
Светско наследство на УНЕСКО
Стара Рига
КритериумКултурно: i, ii
Навод852
Запис1997 (XXI заседание)

Стара Рига или Вецрига (латвиски: Vecrīga) – историски центар на Рига, Латвија, сместен на источната страна на реката Даугава. Стара Рига е прочуена по своите стари цркви и катедрали како што се Риганската катедра и црквата Св. Петар.

Историја[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Стара Рига е изворното подрачје на Рига и е во границите на историскиот град пред истиот многу да се прошири во доцните години на 19 век. Во старо време, Вецрига бил заштитена со заштитни ѕидини од сите страни освен од страната на брегот на Даугава.

Наследство[уреди | уреди извор]

Во осумдесеттите години на 20 век, Вецрига била затворена за сообраќај и само резидентите и доставните возила имале право за движење со специјални дозволи. Стара Рига е дел Светското наследство на УНЕСКО каде е запишана како „Историски центар на Рига“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]