Мездра

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стара Мездра)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мездра — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.

Мездра
Мездра is located in Македонија
Мездра
Местоположба на Мездра во Македонија
Регион Овче Поле
Општина Свети Николе
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Мездра на општинската карта
Мездра во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Мездра во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото е раселено и според последниот попис од 2002 година, селото нема жители.[1]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 168 156 161 58 / / / /

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во изборното место бр. 1695 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на селото Орел.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 16 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  3. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  4. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]