Станко Павлески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Станко Павлески
Роден 14 јануари 1959
Ерековци Прилепско, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање вајар

Станко Павлески (роден на 14 јануари 1959 година во село Ерековци Прилепско) — македонски скулптур и универзитетски професор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Станко Павлески дипломирал на ФЛУ во Скопје (1984), каде што денес е професор. Магистрирал на Академијата за ликовни уметности во Белград (1992). Првото самостојно издание на Павлески е „Ненапишана книга до посредувачот“ (од 2002), дело со кое започнала и целата серија тематски проекти насловени „Кино Напредок – Трилогија провинција“ (реализирани во периодот 2002-2005 заедно со вајарот Томе Аџиевски), во кои се занимава со критика на уметничкиот систем и на критичарите на уметноста. Дел од тој долгогодишен проект е и второто самостојно издание, големата „Книга над кориците – Моја антологија: Македонската уметност и критика 1954-2004“ (од 2004).

Од 2006 до 2009, заедно со Томе Аџиевски и Јован Шумковски реализирал уште една серија изложби во Париз (2006), Њујорк (2007 и 2008) и Александрија (2009) под заеднички наслов „Проекција Балкон“, каде главно се занимавал со критика на глобализмот и со релациите на Македонија со овие земји и култури. Книгата „Јас Птоломеј МКД и Н.В. Ништото“ (издадена во 2009) се смета за едно од најконтроверзните изданија на Павлески.

Изложби[уреди | уреди извор]

 • Самостојни изложби:
  • 2007 година: Нови Сад (Србија), Мали Ликовни Салон
  • 2006 година: Скопје, Музеј на современа уметност, Скопје/Мала Станица (заедно со Т. Аџиевски)
  • 2003 година: Скопје, Јавен културен центар ТОЧКА (заедно со Т. Аџиевски)
  • 2000 година: Букурешт (Романија), Музеј на Романската литература
  • 1998 година: Скопје, Музеј на Град Скопје
  • 1997 година: Њујорк (САД), La MaMa Gallery (заедно со Ж. Вангели)
 • Групни изложби
  • 2006 година: Скопје, „Широко отворени очи“, Национална галерија; Хамбург (Германија), Кампнагел
  • 2005 година: Скопје, „Дијалози – Македонската уметност денес“, Национална галерија; претходно излагана во Подгорица (СЦГ), Париз (Франција), Рим (Италија),
  • 2003 година: Скопје, „Концептуален дискурс“, Музеј на современа уметност, Скопје
  • 2002 година: Скопје, „Опасни врски“, Музеј на современа уметност, Скопје; Охрид, Куќа на Робевци и Уранија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Павлески“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1102. Text "series " ignored (help)