Станишешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Станишешти)
Прејди на: содржини, барај
Станишешт
Општина
Станишешт се наоѓа во Романија
Станишешт
Координати: 46°26′ СГШ 27°18′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 4.737
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Станишешт (романски: Stănişeşti) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 4.737 жители. Комуната се состои од единаесет села.

Наводи[уреди | уреди извор]