Прејди на содржината

Станица „Палмер“

Координати: 64°46′27″S 64°03′10″W / 64.774230° ЈГШ; 64.052718° ЗГД / -64.774230; -64.052718
Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица „Палмер“
Антарктичка база
Базата во 2016 година
Базата во 2016 година
ЗемјаСАД
АнтарктикАнверсов Остров
Греамова Земја
Управувана одАмериканска антарктичка програма
преку
Национална Научна Фондација
Основанаок. 1968 (1968)
Наречено поНатаниел Палмер
Население [1]
 • Вкупно
 • лето: 40
 • зима: 10
Час. појасCLT (UTC-3)
Видво текот на годината
ПериодГодишна
СтатусОперативен
Мреж. местоwww.nsf.gov

Палмерова база — американска истражувачка станица на Антарктикот која се наоѓа на Анверсовиот Остров. Таа е единствената американска станица која се наоѓа северно од Јужниот Поларник. Првичната изградба на станицата завршила во 1968 година. Станицата, како и другите американски станици на Антарктикот, е управувана од Американската антарктичка програма на Националната Научна Фондација. Базата е оддалечена од екваторот приближно колку Фербенкс, Алјаска.

Опис[уреди | уреди извор]

Станицата е именувана по Натаниел Б. Палмер, вообичаено познат како првиот Американец што го видел Антарктикот. Максималната популација што може да ја смести станицата е 46 луѓе. Нормалниот летен контингент варира, но генерално е околу 40 луѓе. Палмер е екипиран во текот на целата година; сепак, населението се намалува на 15-20 лица за зимско одржување по завршувањето на летната истражувачка сезона. Постојат научни лаборатории сместени во зградата на Био-Лаб (на сликата), другата главна зграда е ГСР (Гаража, складиште и рекреација). На нејзиното мрежно место се достапни слики од веб- камери од станицата и колонија на пингвини на блискиот Торгерсенов Остров.[2]

„Стариот Палмер“ се наоѓал околу една милја северозападно во непосредна близина на местото на Британското антарктичко истражување, познато како „База Н“,[3] изградено во средината на педесеттите. Денешната се наоѓа на Амслеровиот Остров. „Стариот Палмер“ бил изграден околу 1965 година и служел како основа за оние што го граделе „Новиот Палмер“, кој бил отворен во 1968 година. „Стариот Палмер“ бил назначен како итно прибежиште за новата станица во случај на катастрофа, иако оваа согледана потреба исчезнала со текот на времето. „Стариот Палмер“ бил демонтиран и отстранет од Антарктикот како дел од напорите за чистење на животната средина на Националната Научна Фондација во раните 1990-ти.

Повеќето од персоналот на станицата се сезонски работници и дел од Американската антарктичка програма.[4] Летниот персонал за поддршка е обично 23 лица. Претходните главни изведувачи за поддршка биле Рајтеонски Поларни Услуги, Холмс и Нарвер од Оринџ, Калифорнија, ИТТ од Парамус, Њу Џерси и Antarctic Support Associates од Енглвуд, Колорадо. Со текот на времето, многу помошен персонал работел за две или повеќе од овие фирми. 

Наука[уреди | уреди извор]

Станицата Палмер се наоѓа на 64,77°S, 64,05°W.[5] Поголемиот дел од научните истражувања спроведени на станицата Палмер се вртат околу морската биологија. Станицата, исто така, располага со опрема за мониторинг преку целата година за глобалните сеизмички, атмосферски и UV- мониторинг мрежи, како и место за проучување на хелиофизиката.[5] Палмер, исто така, е домаќин на радиоприемник кој ги проучува молњите над западната хемисфера.

Други истражувања се спроведени од истражувачките бродови (Р/В) Лоренс М. Гулд и Натаниел Б. Палмер. Научните крстарења покриваат физичка океанографија, морска геологија и морска биологија. Бродот, исто така, носи теренски групи на места низ Антарктичкиот Полуостров за да проучива глациологија, геологија и палеонтологија.

Американската антарктичка програма има модел за научно планирање за секоја година на станицата.[6]

Во 2005 година, истражувачки тим од океанографската институција Вудс Хол и Универзитетот во Јужен Мисисипи го мапирале блиското океанско дно.[7]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Станица „Палмер“
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °F (°C) 58.6
(14.8)
54.8
(12.7)
51.0
(10.6)
46.7
(8.2)
45.3
(7.4)
42.1
(5.6)
38.5
(3.6)
37.9
(3.3)
39.9
(4.4)
43.7
(6.5)
49.8
(9.9)
52.3
(11.3)
58.6
(14.8)
Прос. висока °F (°C) 40.4
(4.7)
39.2
(4)
37.6
(3.1)
33.4
(0.8)
32.1
(0.1)
28.0
(−2.2)
26.3
(−3.2)
24.8
(−4)
28.6
(−1.9)
33.1
(0.6)
36.4
(2.4)
38.3
(3.5)
33.18
(0.66)
Сред. дневна °F (°C) 36.9
(2.7)
35.4
(1.9)
33.8
(1)
30.4
(−0.9)
28.3
(−2.1)
24.1
(−4.4)
21.1
(−6.1)
19.6
(−6.9)
22.1
(−5.5)
27.5
(−2.5)
31.6
(−0.2)
34.3
(1.3)
28.76
(−1.81)
Прос. ниска °F (°C) 33.3
(0.7)
31.7
(−0.2)
30.0
(−1.1)
27.4
(−2.6)
24.5
(−4.2)
20.2
(−6.6)
15.8
(−9)
14.3
(−9.8)
15.6
(−9.1)
21.9
(−5.6)
26.7
(−2.9)
30.3
(−0.9)
24.31
(−4.27)
Најниска забележана °F (°C) 5.4
(−14.8)
4.2
(−15.4)
−3.5
(−19.7)
−11.0
(−23.9)
−23.2
(−30.7)
−31.8
(−35.4)
−41.5
(−40.8)
−33.5
(−36.4)
−28.9
(−33.8)
−10.1
(−23.4)
−6.9
(−21.6)
−1.1
(−18.4)
−41.5
(−40.8)
Прос. врнежи ин (мм) 2.16
(54.9)
2.26
(57.4)
2.76
(70.1)
2.84
(72.1)
2.47
(62.7)
1.83
(46.5)
1.65
(41.9)
1.82
(46.2)
2.09
(53.1)
2.58
(65.5)
1.89
(48)
1.55
(39.4)
25.90
(657.9)
Прос. релативна влажност (%) 80.0 81.8 82.3 79.9 82.4 81.4 84.3 83.9 84.6 82.2 78.9 79.3 81.75
Извор: [8]

Кепеновата класификација на климата за станицата Палмер е клима на тундра (ЕТ). Поради нејзината северна местоположба во рамките на Антарктикот и близината на брегот, температурите се поумерени отколку внатрешната клима. Зимите се генерално студени и под нулата, додека летата се студени, но редовно се зголемуваат до температури над нулата. Просечната температура за годината во станицата е 28,8 °F (-1,8 °C). Најтопол месец, во просек, е јануари. Најстуден месец е август.[9]

Станицата се снабдува од бродот Лоренс М. Гулд, брод зајакнат со мраз што прави рутински научно-истражувачки крстарења низ полуостровот. Натаниел Б. Палмер, другиот истражувачки брод на Антарктичката Програма на Соединетите Американски Држави, исто така, остварува пристанишни повици до станицата Палмер, бидејќи е премногу плитко за Палмер да се закотви на станицата. Двата брода се екипирани и изнајмени од Edison-Chouest Offshore.

Херо Инлет е именуван е именуван според истоимениот брод, дрвен брод од 125 стапки, изграден за истражување и снабдување на станицата Палмер од пристаништата во Аргентина и Чиле. Бродот бил во сопственост на Националната Научна Фондација и изграден во 1968 година од бродоградилиштето Харви Гамаџ во Мејн. Станицата Палмер се наоѓа на точката Гамаџ, именувана по бродоградителот.

По долгогодишна служба, Херо Инлет бил пензиониран во 1984 година и заменет со R/V Polar Duke, поголем и помодерен брод зајакнат со мраз. Тој пак бил во 1997 г.

Нема рутински воздушен пристап до Палмер. Со текот на годините, мали авиони опремени со скии повремено слетувале на ледникот источно од станицата.[10]

Учесниците на Американската антарктичка програма патуваат на бродот Лоренс М. Гулд од Пунта Аренас, Чиле преку Магелановиот Проток на исток, потоа на југ по брегот на Аргентина, покрај Хорновиот ’Рт, потоа директно на југ преку Дрејковиот Премин и понатаму до Анверсовиот Остров. Целото патување обично трае четири дена; сепак, морскиот мраз и бурите можат да го забават патувањето.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Јапонскиот филм Fukkatsu no hi (Ден на воскресението/вирус) од 1980 година се врти околу станицата Палмер како место за собирање на последните преживеани на човештвото од смртоносниот вирус. Во филмот глуми Џорџ Кенеди како адмирал Конвеј, командантот на станицата и го прикажува Глен Форд како претседател на САД. Голем дел од снимката за филмот е снимена во близина на станицата Палмер, иако ниедна всушност не е снимена во станицата. Иако вистинската станица може да прими помалку од 50 луѓе, станицата прикажана во филмот имала неколку стотици.

Галерија[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Palmer Station“. Geosciences: Polar Programs. Национална Научна Фондација. Посетено на 11 јули 2016.
 2. „Palmer Station Webcams“. Посетено на 3 February 2021.
 3. BAS Anvers IslandStation N
 4. „New manager for US Antarctic Program logistics contract“.
 5. 5,0 5,1 „Whistler-mode Wave Studies at Palmer Station, Antarctica“. Stanford VLF Group. Посетено на 22 June 2012.
 6. „The USAP Portal: Science and Support in Antarctica - Science and Technical Project Services (S&TPS) Information“.
 7. Woods Hole Oceanographic Institution (13 June 2005). „Scientists Map Ocean Floor Near Palmer Station in Antarctica“. Advanced Imaging Pro. Архивирано од изворникот на 11 December 2005.
 8. „Climate & Weather Averages for Palmer Station, Antarctica“. timeanddate.com. Посетено на 4 August 2019.
 9. „Palmer Station, Antarctica Köppen Classification“. weatherbase.com. Посетено на 4 August 2019.
 10. Polar Icebreakers in a Changing World. The National Academic Press. 2007. doi:10.17226/11753. ISBN 978-0-309-10321-3. Посетено на 22 June 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]