Прејди на содржината

Станица „Антарктички Голем Ѕид“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица „Антарктички Голем Ѕид“
长城站
Антарктичка база
Станица „Антарктички Голем Ѕид“
Станица „Антарктички Голем Ѕид“
Земја Кина
АнтарктикЗалив Филдес
Остров на Крал Џорџ
Јужни Шетландски Острови
Управувана одИнститут за поларни истражувања на Кина
Основана20 февруари 1985 (1985-02-20)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население
 • Вкупно
  • до 40
ВидЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативен
Мреж. местоКинеска управа за Арктикот и Антарктикот

Станица „Антарктички Голем Ѕид“ — првата кинеска истражувачка станица на Антарктикот која била отворена на 20 февруари 1985 година. Лежи на полуостровот Филдес на островот на Крал Џорџ и е околу 2,5 километри од чилеанската станица Фреј Монталва и 960 километри од ’ртот Хорн. Станицата се наоѓа на карпа без мраз, на околу 10 метри надморска височина.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1984 година, Кина ја организирала својата прва научна експедиција на Антарктикот, а Гуо Кун бил прогласен за водач на експедицискиот тим од 591 членови. Тимот заминал од Шангај на 20 ноември 1984 година со два брода, Ксијанг Јанг Хонг 10 и Ј121, и пристигнал на островот на Крал Џорџ во близина на брегот на Антарктикот на 30 декември. [1] Главниот дел од нивната мисија била да ја изградат првата кинеска антарктичка база, станицата „Голем Ѕид“. Бидејќи Ксијанг Јанг Хонг 10 не бил мразокршач, тимот морал да замине пред крајот на летото на Антарктикот и имал само краток период на можности да ја заврши својата мисија. [1] Под надзор на Гуо, тимот работел од 16 до 17 часа на ден во често тешки временски услови, а изградбата ја завршиле за само 40 дена. Станицата била отворена на 14 февруари 1985 година. [1] [2]

Во лето, станицата собира до 40 луѓе; во зима, 14. Зградата бр. 1 на станицата, подигната во 1985 година, се наоѓа во центарот на станицата и има вкупна површина од 175 метри квадратни. Станицата го означила почетокот на присуството на Кина на Антарктикот и нејзината програма за истражување на Антарктикот.

Во 2012 година, Антарктичкиот договор одредил две места на станицата како историски места и споменици на Антарктикот по номинациите од Кина: монолит подигнат за да го одбележи формирањето на станицата и зградата бр.1 на станицата. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „南极长城站首任站长逝世 曾发誓"拼命也要建好站". Xinhua. 2019-04-06. Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 2019-04-13.
  2. Liu Shiyao 刘诗瑶 (2019-04-10). „追记中国首次南极考察队长郭琨:一辈子惦记那片冰原“. The Paper. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2019-04-13.
  3. „List of Historic Sites and Monuments approved by the ATCM (2012)“ (PDF). Antarctic Treaty Secretariat. 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-11. Посетено на 2019-04-13.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]