Станица Асука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Асука
Антарктичка база
Земја Јапонија
Локација на АнтарктикотЗемја на кралицата Мод
Администрирано одNational Institute of Polar Research
Основана1985 (1985)
Надм. вис.&10000000000000980000000980 м
ТипБез екипаж
СтатусЗатворено
Мреж. местоNational Institute of Polar Research

Станица Асука (јапонски: あすか基地, Хепберн: Asuka Kichi)е постојана јапонска база на Антарктик . Се наоѓа на Земјата на кралицата Мод и е отворена во 1985 година[1]. Центарот за програми на Антарктикот (CAP) настана во 2009 година со спојување на групата на истражувачки персонал и групата на административно/технички персонал со цел да се поддржат сите операции и активности на Јапонската истражувачка експедиција на Антарктикот (JARE) да се одвиваат непречено и ефикасно. ЗЗП опфаќа такви задачи како што се аранжмани на планирање и проекти со истражувачки заедници, одржување на станиците на Антарктикот, регрутирање и номинирање на членови на експедицијата, подготовка на медицински преглед и обука, транспорт до Антарктикот и прашања за заштита на животната средина итн.

JARE секоја година поканува странски научници од многу земји да вршат научна соработка на Антарктикот. Неодамна беше формиран Азиски форум за поларна наука (AFoPS), на кој Јапонија, Кореја, Кина, Индија, Малезија секоја година организираат годишен состанок за размена на информации меѓу земјите-членки и за поттикнување на вклучувањето на другите азиски земји во поларните истражувања.

Станица Дом-Фуџи

Покрај морскиот транспорт на „Ширасе“, JARE неодамна инсталираше систем за воздушна мрежа DROMLAN (Воздушен конзорциум поддржан од 11 земји кои работат во Dronning Maud Land) за да организира чартер летови до станицата Новолазаревскаја и станицата Трол од Кејп Таун и фидер. летови кои покриваат други станици и области на активност на Антарктикот. Во Јужниот Океан, „Ширасе“ и „Умитака-мару“ од Универзитетот за морска наука и технологија во Токио спроведуваат заеднички набљудувања за морските науки. Ваквите воздушни и морски операции придонесуваат за проширување на областа на активност на JARE на Антарктикот.

Станица Сјова Станицата Сјова е основана на островот Источен Онгул, заливот Лицов-Холм, на 29 јануари 1957 година од страна на првата јапонска истражувачка експедиција на Антарктикот. Во моментов, тој исто така делува како место за набљудување на светската метеоролошка мрежа покрај разни научни набљудувања. 30 членови поминуваат цела година за да вршат набљудувања и да одржуваат објекти таму.

Станица Дом-Фуџи Станицата Dome-Fuji е основана во јануари, 1995 година за да спроведе дупчење со длабоко ледено јадро на највисоката купола на Dronning Maud Land, на околу 1000 километри од станицата Syowa. По завршувањето на дупчењето во длабочина од 3035 m, станицата привремено се затвора.

Станица Мизухо Станицата Мизухо е основана во јули 1970 година на платото Мизухо, 270 километри југоисточно од станицата Сјова. Станицата во моментов е привремено затворена.

Станица Асука Станицата Асука е основана во март 1985 година во земјата Дронинг Мод, 670 километри југозападно од станицата Сјова. Станицата во моментов е привремено затворена.

996 / 5,000 Translation results Набљудувањата на зрачењата на станицата Асука (71°31′S, 24°08′E, 930m), Антарктикот во 1988 година се сумирани и буџетот за зрачење во Асука се споредува со оние на другите станици. Дневните варијации на нето зрачењето поради состојбата на облакот во Асука се 20W/m^2 за кратки бранови, 40-60W/m^2 за долгите бранови и 20-60W/m^2 за вкупното зрачење. Облакот има големо влијание врз буџетот за зрачење главно преку зрачење со долги бранови. Големината на овој ефект е приближно еднаква на амплитудата на сезонските варијации и разликите меѓу станиците на Антарктикот. Од друга страна, снежното албедо е симулирано со модел на повеќекратно расејување за системот атмосфера-снег. Резултатот е дека спектралното албедо на снегот зависи од големината на зрната на снегот, аголот на сончевиот зенит, состојбата на облакот и структурата на снежните слоеви. Се покажа дека блиските инфрацрвени бранови должини се ефективни за далечинско согледување на физичките параметри на снегот и за разлика помеѓу снежната површина и облаците од вселената.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Linking up Antarctic observations between Japanese and international communities“. Архивирано од изворникот на 2022-09-29. Посетено на 2022-09-25.
Локацијата на станицата Асука