Прејди на содржината

Стад де Турбијон

Координати: 46°14′00″N 7°22′35″E / 46.23333° СГШ; 7.37639° ИГД / 46.23333; 7.37639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стад де Турбијон
Stade Tourbillon
Место Сион, Вале, Швајцарија
Координати 46°14′00″N 7°22′35″E / 46.23333° СГШ; 7.37639° ИГД / 46.23333; 7.37639
Изграден 11 август 1968[1]
Отворен
Реновиран 1989
Сопственик Градот Сион
Подлога Трева
Игра Сион
Гледачи 14.283[2]

Стад де Турбијон — повеќенаменски стадион кој се наоѓа во Сион, Швајцарија. Тој моментално се користи најмногу за фудбалски натпревари и е домаќин на швајцарскиот прволигаш ФК Сион. Стадионот има сместивост од 16 000 седишта, и истиот бил изграден во 1968 година, а реновиран во 1989 година. Во времето на неговата реконструкција, сместивоста изнесувала 19 600 седишта. LED таблаta на стадионот е придвижуванa од miniDirector ColosseoEAS во комбинација со miniTimer.

Наводи[уреди | уреди извор]