Стад Болаерт-Делелис

Од Википедија — слободната енциклопедија

The Stade Bollaert-Delelis ( French pronunciation: ​ stad bɔlaʁt dələlis] ) е главниот фудбалски стадион во Ленс, Франција, изграден во 1933 година. Тоа е дом на RC Lens . Капацитетот на стадионот е 38.223 – околу 7.000 повеќе од населението на градот. Стадионот првично беше именуван по Феликс Болаерт, директор на Компанија за мини де Ленс, кој сакаше да го промовира развојот на спортските клубови во градот. Изградбата започна во 1931 година, иако Болаерт почина непосредно пред инаугурацијата на стадионот. Беше преименуван во Стад Болаерт-Делелис во 2012 година по смртта на Андре Делелис, поранешен градоначалник на градот и политичар кој беше министер за трговија под претседателот Франсоа Митеран .

Историја[уреди | уреди извор]

Стадионот бил домаќин на натпревари на следните големи меѓународни турнири:

Архитектура[уреди | уреди извор]

Реновиран стадион.

Стадионот е изграден во англиски стил со четири посебни трибини посветени соодветно на:

  • Анри Транин, роден во Були-ле-Мајнс, голман во клубот 18 години, спортски директор на Ленс од 1952 до 1956 година, почина во јули 1974 година; бил посветен на 4 декември 1976 година - Тони Марек, поранешен играч и тренер, интернационалец во 1950-тите (долниот дел) и Ксерес Луј, поранешен играч, првиот француски интернационалец од Антилите (горниот дел); -Ели Делакур, поранешен претседател на навивачката група; -Макс Лепањо, поранешен претседател на областа Артоа.

До 15 септември 2018 година, сите делови на стадионот содржеле седење. Сепак, повеќето симпатизери во Марек, како странична трибина, постојано стојат за време на натпреварите бидејќи се смета за коп (Spion Kop (или скратено Коп) е колоквијално име или термин за голем број едностепени тераси и трибини на спортски стадиони) и се сметаат за најжестоките поддржувачи на стадионот, што го прави стадионот различен од повеќето други стадиони. бидејќи најжестоките навивачи обично седат зад мрежите. Од 15 септември 2018 година, Марек повторно содржел простор за стоење, како и долните делови на трибините Транин и Делакур од почетокот на сезоната 2022-2023. Капацитетот на стадионот сега е 38.223.

Настани[уреди | уреди извор]

UEFA Euro 1984[уреди | уреди извор]

Датум Tим #1 РЕЗ. Tим #2 Рунда
13 Јуни 1984  Белгија 2–0  Југославија Група A
17 Јуни 1984  Западна Германија 2–1  Романија Група Б

Светско првенство во ФИФА 1998 година[уреди | уреди извор]

Стадионот бил едно од местата на Светското првенство во фудбал во 1998 година и ги одржал следните натпревари:

Датум Tим #1 Рез. Tим #2 Рунда
12 Јуни 1998  Саудиска Арабија 0–1  Данска Група C
14 Јуни 1998  Јамајка 1–3  Хрватска Група H
21 Јуни 1998  Германија 2–2  Југославија Група F
24 Јуни 1998  Шпанија 6–1  Бугарија Група D
26 Јуни 1998  Колумбија 0–2  Англија Група G
28 Јуни 1998  Франција 1–0  Парагвај Група на 16

Светско првенство во рагби 1999 година[уреди | уреди извор]

Датум Tим #1 Рез. Tим #2 Рунда
20 Октомвеи 1999  Ирска 24–28  Аргентина Фаза на плеј-оф

Светско првенство во рагби 2007 година[уреди | уреди извор]

Датум Tим #1 Рез. Tим #2 Рунда
8 Септември 2007  Англија 28–10  САД Група A
22 Септември 2007 Предлошка:Country data SAF 30–25  Тонга Група A
26 Септември 2007  Грузија 30–0  Намибија ГрупаD

UEFA Euro 2016[уреди | уреди извор]

Во мај 2011 година, стадионот бил одреден да биде домаќин на Европското фудбалско првенство 2016 година. За да се реновира, стадионот бил затворен во сезоната 2014-2015.

Други употреби[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Франција на стадионот одигра осум натпревари без пораз. Лил таму одигра две кампањи во Лигата на шампионите на УЕФА кога нивниот стадион се сметаше за несоодветен, во (2001–02 и 2006–07). Тој беше домаќин на концертот на Џони Халидеј во 2009 година и на собирот на Јеховините сведоци во 2006 година, што предизвика контроверзии. Стадионот е амбиент за сцена во филмот Bienvenue chez les Ch'tis, снимен за време на натпревар помеѓу Ленс и Ница во април 2007 година. Ја слушаме песната „Les corons“ која ја пее јавноста на крајот на паузата од полувремето.

Во 2012 година, стадионот одржла натпревар во рагби лигата помеѓу Франција и Велс како дел од натпревар од есенската меѓународна серија. Натпреварот го следеле 11.278 навивачи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]