Стадион „Благој Истатов“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прволигашки натпревар на „Младост“ меѓу Беласица и Академија Пандев

Стадионот „Благој Истатов“фудбалски стадион во Струмица. Сместен е во Градскиот парк, во околината на повеќе спортски објекти. Стадионот е под концесија на ФК Беласица. Тој е изграден во 1950 година. Со реконструкцијата од 2017 година има сместивост за повеќе од 7 и пол илјади гледачи. До 2019 година стадионот го носи името „Младост“, а познат е и како Градски стадион Струмица.

„Благој Истатов“ денес е модерен стадион и според стандардите на УЕФА исполнува услови за квалитетни натпревари од висок ранг, единствен таков во државата заедно со Националната арена.[1] Покрај матичната Беласица, на стадионот своите натпревари ги игра и ФК Академија Пандев. Националната репрезентација на Македонија во неколку наврати има одиграно меѓународни натпревари овде.

Меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

Списокот не е целосен и претставени се само меѓународните натпревари на ФК Беласица по 1991 година и на Македонската репрезентација.
Датум Натпреварување Противник Резултат
ФК Беласица
Квалификации за УЕФА куп 2002/03 Португалија Леишоинс 2–2
Квалификации за УЕФА куп 2003/04 Словенија Публикум 0–5
Фудбалска репрезентација на Македонија
12 април 1995 пријателски натпревар  Бугарија 0–0
10 февруари 2009 пријателски натпревар  Канада 3–0
5 септември 2017 Квалификации за СП во фудбал 2018  Албанија 1–1
9 октомври 2017 Квалификации за СП во фудбал 2018  Лихтенштајн 4–0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Што доби Македонија со реконструкцијата на „Младост": Нов претставителен објект за европски натпревари“. ekipa.mk. 15 септември 2017. Посетено на 7 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Спортски објекти“ - стадион „Младост“. www.strumica.gov.mk - официјално мрежно место на општина Струмица.