Стадион де Хролш Весте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион „Де Хролш Весте“
De Grolsch Veste from the inside
Целосно име Стадион „Де Хролш Весте“
Место Енсхеде, Холандија
Координати 52°14′12″N 6°50′15″E / 52.23667° СГШ; 6.83750° ИГД / 52.23667; 6.83750Координати: 52°14′12″N 6°50′15″E / 52.23667° СГШ; 6.83750° ИГД / 52.23667; 6.83750
Изграден 1997 - 1998 година
Отворен мај 10, 1998; пред 25 години (1998-05-10)
Сопственик
Подлога трева
Цена на изградбата €50 милиони евра
Игра ФК Твенте
Гледачи 30,205 гледачи

Де Хролш Весте (холандски изговор: [də ˈɣrɔls ˌfɛstə],[1] англиски: The Grolsch Fortress, порано познат како Арке Стадион [ˈɑrkə ˌstaːdijɔn]) е фудбалски стадион на фудбалскиот клуб Твенте. Тој се наоѓа во Енсхеде, Холандија, во близина на бизнис и научниот парк на Универзитетот во Твенте. Стадионот има сместивост од 30,205 места за седење со стандардни системи за греење како и има шеталиште наместо огради околу трибините. Стадионот ќе биде домаќин на европското првенство во фудбал за жени УЕФА Воменс Еуро 2017.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Де Хролш стадионот го заменил стариот Деикман стадион во Твенте на 22 март 1998 година. Плановите биле нерегуларни за да се прошири и да се реновираат старите и сега уништени трибини на Диекман стадионот. Сепак, со поголема сместивост на стадионот и со аргументи дека локацијата на стадионот Диекман не била доволно стратешка, идејата била замислена да се изгради нова арена за Твенте и неговите навивачи. Стадионот Диекман исто така, се соочил со проблеми со своите планови за седење, како резултат на претходнате ФИФА ​​прописи со кои се наметнува потребата за изградба на места за седење на секоја трибина.

Трошоците за изградба се проценуваат дека биле околу 33 милиони гулдени и требало четиринаесет месеци за да се заврши, при што со камен темелник биле поставени на 31 јануари 1997 година поради тесниот буџет на располагање. Изгледот на стадионот е изграден на таков начин што ќе биде можно во идниот развој, без потреба да се срушат трибините во целост.

Првиот натпревар што се одиграл на стадионот било 3-0 со победа на домашната екипа против ПСВ на 10 мај 1998 година во натпревар од првата холандска лига. Првиот гол на новиот стадион бил постигнат во 14 минута од страна на играчот на домашната екипа Крис Де Вите.

На 1 октомври 2006 година, стадионот бил надграден со два големи рамни екрани како видео ѕидови.

Во мај 2008 година Арке стадионот бил преименуван во Де Хролш Весте според познатата холандска Пивара Хролш како спонзор на фудбалскиот клуб. Пиварница се наоѓала во родниот град на клубот Енсхеде. Името "Весте" (тврдина) се однесува на Хрунло, поранешен утврден град, кој често бил под опсада и каде што Хролш за првпат почна да се приготвува.

На 5 септември 2009 година за првпат во историјата на меѓународните (пријателски) натпревари, во Твенте на стадионот Де Хролш Весте играла Холандија против Јапонија и победила со резултат од 3-0.

Експанзија[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, стадионот ја проширил сместивоста на стадионот до 24.000 седишта. Проширувањето започнало во јануари 2008 година, а завршило во септември 2008 година.

Во текот на летото на 2011 година, започнала нова фаза за проширување на стадионот, што ќе резултира со сместивост од 32.000 седишта.

Како дел од комбиниранта кандидатура на Холандија и Белгија [3] за да биде домаќин на 2018 ФИФА Светско Првенство, стадионот бил еден од петте стадиони во Холандија, избрани од страна на КНВБ за да биде домаќин на 2018 ФИФА Светско Првенство. Ова би значело дека на стадионот ќе му биде потребна сместивост од најмалку 44.000 седишта.

Градот Енсхеде објави на 11 септември 2009 година, дека официјално и целосно ќе го поддржи Твенте со амбицијата да се прошири сместивоста на стадионот на минимумот потребената сместивост за седење од 44.000 седишта. Во декември 2009 година, ИАА Architecten биле објавени компјутерски генерирани слики од предложените 44,000+ стадион со заоблени 3 нивоа, да се заврши главната трибина [4]

Покрив колапс[уреди | уреди извор]

Стадионот бил проширен во текот на летото на 2011 година. На 7 јули, кога се работеше за изградба на трибината, покривот одеднаш се урнал, при што загинаа двајца работници, а биле повредени 14 лица.[5] Колапсот најверојатно бил предизвикан од премногу тежина на недовршениот дел на покривотот. По истрагата од еден месец, на покривот му бил одземен дел и реконструкциата продолжила да се спроведува. Фудбалскиот клуб Твенте ги одиграл првите натпревари делумно без покрив. Новиот стадион бил официјално отворен на 29 октомври, со еден натпревар против ПСВ Ајндховен со резултат (2-2). Една година по несреќата, бил подигнат споменик во сеќавање на загинатите.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Veste in isolation: [ˈvɛstə].
  2. http://www.uefa.com/womenseuro/news/newsid=2285476.html
  3. http://www.thebid.org/?lang=nl
  4. http:. // Www .Јас-aa.nl / Вентура /? 888_1257, fc_twente_village_enschede.htm
  5. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14063640

Надворешни врски[уреди | уреди извор]