Стадион Христо Ботев (Пловдив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион „Христо Ботев “
Hristo Botev Stadium Plovdiv TB.JPG
Целосно име Стадион Христо Ботев
Место Пловдив, Бугарија
Координати 42°08′23.50″N 24°45′52″E / 42.1398611° СГШ; 24.76444° ИГД / 42.1398611; 24.76444
Започнат 1959
Изграден 1961
Отворен 14 мај 1961
Реновиран 1993, 2008, 2012, 2013
Сопственик
Подлога трева
Игра ФК Ботев
Гледачи 18,000[1]

Стадион Христо Ботев — стадион кој се наоѓа во Пловдив, Бугарија. На овој стадион своите домашни натпревари ги игра ФК Ботев .

Стадионот бил изграден во 1961 година. Во 1993, 2008, 2012, 2013 година бил реновиран. Стадионот има капацитет од 18,000 гледачи.

Наводи[уреди | уреди извор]