Стадион Тунавален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локација: Ескилстуна, Шведска.

Стадион Тунавален

Координати: 59°22′ на север и 16′29″ на исток.

Сопственик: Општина Ескилстуна.

Капацитет: 7.800 гледачи.

Свечено отворање: 1924 година.

Реконструкција: 2002 година.

Корисници: Фудбалските клубови Ескилстуна Сити ФК, ИФК Ескилстуна, Ескилстуна Јунајтед ДФФ и АФЦ Ескилстуна од 1917 година.

Тунавален е стадион со повеќе намени во Ескилстуна, Шведска. Во моментов најчесто се користи за фудбалски натпревари.

Оригиналниот стадион бил едно од местата за Светското првенство во фудбал во 1958 година. Тоа било и место за повторување на шведското финале на бенди во 1954 година. Капацитетот бил 22.000 гледачи.

Во 2002 година била изградена нова арена. Ова е домашен терен за фудбалските тимови АФЦ Ескилстуна и Ескилстуна Сити.