Стадион Олимпија (Хелсингборг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимпија Хелсингборг

Стадион Олимпија е стадион во Хелсингборг во Шведска. Стадионот има капацитет од 16.500 гледачи.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во јануари 1897 година бил основан АБ Олимпија, чие име било инспирирано од Олимписките игри во Атина во 1896 година. Целта на компанијата била да изгради спортска арена во источниот дел на Хелсингборг. Примарната цел на арената била да се одржуваат натпревари во велосипедизам, тенис и лизгање на мраз, но се појавиле проблеми со одржувањето на мразот во соодветна состојба, па било одлучено лизгалиштето да се замени со фудбалско игралиште. Отворањето кое било одложено двапати поради неповолните временски услови, било закажано за недела на 31 јули 1898 година. Натпреварувачката програма била атлетика, велосипедизам и фудбалски натпревар, кој, сепак не се одржал поради темнината.

Во 1903 година, стадионот се користел како место за возење за време на изложбата во Хелсингборг. И во текот на 1910-тите - 20-тите години на XX век, овде се одржувал годишен градски саем. На 27 јуни 1907 година, било формирано спортското друштво Олимпија, во кое биле вклучени претставници на различни спортови (од фудбал до велосипедизам). Оттогаш, стадионот бил изнајмен и управуван од оваа компанија, сè додека во 1941 година градот не го вратил на своја грижа. Во 1909 година се случила првата голема реконструкција на арената: изградбата на нова трибина за 400 гледачи чинела 20.000 круни. Дополнително, изграден е штанд на влезот и тениски терени. Во 1915 година, големината на теренот била доведена до меѓународни стандарди од 110x65 метри (пред тоа големината на игралиштето била 100x60 метри), а биле додадени сектори за скокање и фрлање атлетска опрема. Покрај тоа, велосипедските патеки биле заменети со атлетика. До почетокот на натпреварот, во Алсвенскан во 1924 година била поставена трибина со стоечки места на источната страна на арената.

Во 1941 година, општина Хелсингборг почнала да работи на стадионот и резултатот бил изградба на нова трибина со 1.400 седишта во текот на следната деценија. На 14 мај 1954 година бил поставен апсолутен рекорд за посетеност на стадионот во дуелот помеѓу Хелсингборг и Малме, кој завршил со резултат 3: 3. Овој натпревар го посетиле 26.154 гледачи. Сè уште не е јасно како толку многу луѓе би можеле да се вклопат во Олимпија, веројатно повеќето од нив не го гледале теренот, туку се фокусирале на звукот. Во врска со натпреварите во арената на Светското првенство во 1958 година, била изградена друга трибина со стоечки седишта за гледачи, а големината на теренот била малку променета, чиишто нови димензии сега се 105x68 метри.

1973 година била последната година кога во арената се одржувале натпревари во атлетика. На овој стадион биле поставени четири светски рекорди: неофицијален маратонски рекорд во 1912 година, женска трка на 800 метри во 1945 година, трка на 3000 метри во 1965 година и скок со стап во 1972 година.

Во 1985 година веќе биле урнати старите дрвени штандови кои веќе почнале да гнијат, а на бетонски носачи биле поставени нови. Покрај тоа, Олимпија конечно бил повторно изграден во фудбалски стадион и биле отстранети лентите за трчање. Во 1993 година била завршена изградбата на нова трибина со капацитет од 3.500 седишта. Истата година, бил поставен рекорд на посетеност на „новата“ Олимпија, која изнесувала 17.275 гледачи кои дошле на дуелот помеѓу Хелсингборг и Гетеборг на 30 јули 1993 година. Во 1995 година, Олимпија станал еден од стадионите домаќини на Светското првенство за жени во 1995 година. Конкретно овде се одржал воведниот натпревар помеѓу репрезентациите на Шведска и Бразил. Две години подоцна, на источната трибина биле поставени 7.000 индивидуални пластични седишта. Во тоа време, Олимпија бил класифициран како најдобар фудбалски стадион во Шведска.

На 13 мај 2006 година, во весникот Хелсингборгс Дагблад се појавил напис со предлог-проект за проширување на стадионот со додавање на станбена зграда. Проектот е развиен од архитектонското биро Rapid Eye од Малме. Во 2007 година била извршена замена на природната трева на арената со вештачка трева. Две години подоцна стадионот повторно бил домаќин на меѓународни натпревари на високо ниво. Олимпија бил на списокот на стадиони на кои се одржале натпреварите на Европското младинско првенство во 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот 2017-10-05. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°02′58″N 12°42′25″E / 56.04944° СГШ; 12.70694° ИГД / 56.04944; 12.70694