Стадион Локомотив (Пловдив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион „Локомотив “
Dsc01891a.jpg
Целосно име Стадион Локомотив
Место Пловдив, Бугарија
Координати 42°8′2″N 24°46′18″E / 42.13389° СГШ; 24.77167° ИГД / 42.13389; 24.77167
Започнат 1980
Изграден 1982
Отворен
Реновиран 2010, 2013, 2016
Сопственик
Подлога трева
Архитект Здравко Василков
Игра ФК Локомотив
Гледачи 11,800

Стадион Локомотив — стадион кој се наоѓа во Пловдив, Бугарија. На овој стадион своите домашни натпревари ги игра ФК Локомотив.

Стадионот бил изграден во 1982 година. Во 2010, 2013, 2016 година бил реновиран. Стадионот има сместивост од 11,800 гледачи.