Прејди на содржината

Стадион Локомотив (Пловдив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион „Локомотив“
Целосно име Стадион Локомотив
Место Пловдив, Бугарија
Координати 42°8′2″N 24°46′18″E / 42.13389° СГШ; 24.77167° ИГД / 42.13389; 24.77167
Започнат 1980
Изграден 1982
Отворен
Реновиран 2010, 2013, 2016, 2019, 2021
Сопственик
Подлога трева
Архитект Здравко Василков
Игра ФК Локомотив
Гледачи 10,000

Стадион Локомотив — стадион кој се наоѓа во Пловдив, Бугарија. На овој стадион своите домашни натпревари ги игра ФК Локомотив.

Стадионот бил изграден во 1982 година. Во 2010, 2013, 2016, 2019, 2021 година бил реновиран. Стадионот има сместивост од 10,000 гледачи.