Стадион Зејтинбурну

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион „Зејтинбурну“
Целосно име Стадион Зејтинбурнуспор
Место Зејтинбурну, Истанбул, Турција
Координати 40°59′38″N 28°54′43″E / 40.99389° СГШ; 28.91194° ИГД / 40.99389; 28.91194Координати: 40°59′38″N 28°54′43″E / 40.99389° СГШ; 28.91194° ИГД / 40.99389; 28.91194[1]
Отворен
Сопственик Општина Зејтинбурну
Оператор Општина Зејтинбурну
Подлога трева
Игра Зејтинбурнуспор
Истанбулспор (2004)[2][3]
Гледачи 16,000[4]

Стадион Зејтинбурну (турски: Zeytinburnu Stadyumu) — фудбалски стадион кој се наоѓа во регионот Зејтинбурну, Истанбул, Турција.

На овој стадион своите домашни натпреваи ги игра екипата на Зејтинбурнуспор од 1984 година. Стадионот има сместивост од околу 16,000 гледачи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zeytinburnuspor - Zeytinburnu Stadium (Istanbul)“ (турски). wikimapia.com. Посетено на 2011-09-19.
  2. „İstanbulspor artık Zeytinburnu'nda“ (турски). hurriyet.com.tr. 2004-05-05. Посетено на 2011-09-19.
  3. „İstanbulspor artık Zeytinburnu'nda“ (турски). haber7.com. 2004-10-04. Посетено на 2011-09-19.
  4. „Zeytinburnu Stadi“. worldstadiums.com. Посетено на 2011-09-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]