Стадион Ал-Хор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Ал-Хор
Al-Khor SC Stadium2 Qatar.jpg
Место
Отворен
Сопственик ФК Ал-Хор
Подлога Трева
Игра
Гледачи 45,330[1]

Стадион Ал-Хор (арап. ملعب نادي الخور) ― повеќенаменски стадион во крајбрежниот град Ал Хор, Катар, кој е дом на ФК Ал-Хор. Сместивоста на стадионот е 45.330, што го прави еден од поголемите стадиони во Катарската ѕвездена лига (најквалитетна фудбалска лига). По КЅЛ, сместивоста на стадионот ќе биде намалена на 25.500 гледачи.[1]

Во декември 2021 година, стадионот Ал Хор бил домаќин на последниот натпревар на Арапскиот куп на ФИФА 2021.[2]

Скорешни резултати од турнири[уреди | уреди извор]

Арапски куп на ФИФА 2021[уреди | уреди извор]

Датум Екипа Резултат Екипа Рунда
18 декември 2021  Тунис 0–2  Алжир Финале

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Al-Khor Stadium“. stadiumdb.com. Посетено на 20 ноември 2022.
  2. „2021 FIFA Arab Cup: Participating teams, fixtures and all you need to know“. goal.com. 18 декември 2021. Посетено на 20 ноември 2022.