Стадион Њулендс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox venue

Супер рагби натпревар на Stormers во Newlands.

Стадионот Њуландс, познат како DHL Newlands поради спонзорски причини,[1] се наоѓа во Кејп Таун, Јужна Африка . Стадионот има капацитет од 51.900 луѓе, но не е место со сите седишта.[2]

Различни спортски тимови го користат стадионот како домашна база, вклучувајќи:

  • Стормери во супер рагби
  • Западна провинција во Купот на Кари

Станарите Стормерс завршиле на првото место во сезоната на Супер рагби во 2012 година за прв пат во нивната историја. Западната провинција исто така го користи местото за домашни натпревари. Градските фудбалски клубови Ајакс Кејп Таун, Сантос и распуштениот клуб Васко де Гама во минатото повремено биле домаќини на натпревари на стадионот Њуландс.

Историја[уреди | уреди извор]

Одлуката да се купи теренот на кој стои стадионот била донесена од страна на Рагби и фудбалски сојуз на Западната провинција во 1888 година. Првиот официјален натпревар во Њуландс се одржа на 31 мај 1890 година кога Стеленбош ги победил селаните таму пред толпа од околу 2.400 луѓе. Следната година стадионот бил домаќин на првиот тест за рагби кога британските лавови ја обиколија Јужна Африка.

Дури во 1919 година на теренот биле подигнати првите постојани бетонски штандови. Подоцна, во 1927 година, била подигната новата трибина и распоредот на теренот бил променет за да се движи од север-југ. Сепак, се случиле повеќе промени во 1931 година, кога и јужната трибина била зголемена.

Во 1950-тите биле завршени делови од нова трибина, како и јужна трибина, биле додадени објекти како што се лифтови и претседателска соба, четвртиот залив бил додаден на трибината и додадена е доградба на долната галерија.

Во 1970-тите, стадионот повторно се сменил бидејќи седиштето на СА Рагби се преселило во Њуландс, и неколку трибини бил изградени или реновирани, додека во 1980-тите биле поставени приватни апартмани и функционални простории на врвот на северните трибини, како и уривање на стариот јужен штанд и инаугурација на новиот штанд на Danie Craven (исто така со приватни апартмани и функционални простории). Во 1980-тите, исто така, бил додадени 10.253 места на стадионот.

Помеѓу 1990 и 1995 година, стадионот бил под постојано реновирање, додавајќи технологија, зголемување на капацитетот и надградба на капацитетите, како дел од планот за обнова во 3 фази во пресрет на Светскиот куп во рагби во 1995 година, кога Њуландс бил домаќин на отворањето на турнирот.

По Светското првенство, развојот продолжил со неколку проекти за повторен развој и проширување за да се направи стадионот помодерен и да се зголеми капацитетот. На Њуландс имал четири главни трибини: трибината со сите седишта и железницата стоеле покрај двете страни, а Дени Крејвен и Јан Пикард стоеле зад головите. И на двете крајни трибини се наоѓале многу корпоративни кутии на теренот: трибината на Крејвен има и голема тераса за стоење, додека трибината на Пикард каде не смее алкохол да се конзумира главно се седи додека исто така играат на домашен терен до видео-екранот на стадионот.

Името на стадионот било менувано неколку пати од различни спонзори, прво од Њуландс во Норвич Парк Њуландс во 1996 година, потоа во Федсуре Парк Њуландс во 2000 година поради спојувањето помеѓу Федсуре и Норвич, и на крајот се врати на едноставно Њуландс од Инвестек кога тие станаа главни. спонзор во 2002 година. Кон крајот на 2005 година, Водаком станал главен спонзор на стадионот, но го следел преседанот на Investec и го задржал името на стадионот како Newlands. Сепак, од 2011 година теренот бил познат како DHL Newlands откако Вестерн провинција и Стормерс ги смениле спонзорите.[се бара извор]

Светско првенство во рагби 1995 година[уреди | уреди извор]

Во 1995 година стадионот бил едно од местата домаќини на Светскиот куп во рагби што се одржа во Јужна Африка . Стадионот бил домаќин на два натпревари во базенот А. Стадионот исто така бил домаќин на едно четврт финале со Англија која ја совладале Австралија со 25–22. Стадионот потоа се користел за полуфиналето помеѓу Англија и Нов Зеланд, при што Англија загубила со 29–45.

Датум Тим број 1 Резултат Тим број 2 Рунда Присуство [3]
25 мај 1995 година  Јужна Африка</img> Јужна Африка 27–18  Австралија Базен А 51.000
30 мај 1995 година  Јужна Африка</img> Јужна Африка 21–8  Романија Базен А 45.000
11 јуни 1995 година  Англија</img> Англија 25–22  Австралија Четврт финале 35.448
18 јуни 1995 година  Англија</img> Англија 29–45  Нов Зеланд</img> Нов Зеланд Полуфинале 51.000

Иднина[уреди | уреди извор]

Се шпекулирало дека ВП рагби ќе го продаде Њулендс, а Стормерс и Западната провинција ќе ги играат своите домашни натпревари на новоизградениот стадион Кејп Таун за нивните домашни натпревари. Сепак, Рагби Унијата на Западната провинција одлучила во тоа време дека нема да го користат стадионот, туку повеќе би останале во Њуландс.[4]

Ова се промени во 2020 година кога било потврдено дека стадионот ќе биде продаден на претпочитан понудувач преку процес на наддавање со затворен плик и ќе бил срушен во 2022 година за да се изградат станбени и малопродажни објекти.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Province land sponsorship windfall“. Times Live. 2010-11-20. Посетено на 2011-02-03.
  2. „Newlands ticket rush expected“. News24. 2010-05-17. Посетено на 2010-05-17.
  3. „IRB Rugby World Cup, 1995 / Highest attendance“. ESPN Scrum. Посетено на 10 March 2015.
  4. „iafrica.com Stormers in stadium shift“. iAfrica. 12 March 2016. Архивирано од изворникот на 12 March 2016.
  5. Somdyala, Kamva. „Newlands to go under the hammer as SA Rugby and WP push final sale“. Newn24 (англиски). Посетено на 2022-05-13.
  6. on, Published (2022-02-17). „Newlands Stadium to go on sale“. SA Rugby magazine (англиски). Посетено на 2022-05-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]