Ставре Андревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Починал 1903
Мечкин Камен

Ставре Андревски (?-1903) — македонски револуционер и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Нема податоци за тоа од каде потекнува, но се знае дека бил помошник-секретар во четата на Питу Гули. Учествувал во Илинденското востание. Загинал во 1903 година, во битка со турската војска кај месноста Мечкин Камен при одбрана на Крушевската Република.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 10