Ста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ста
Serpopard.png
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус

Ста (англиски: Sta) e криптид од митологијата на древниот Египет. Описот на Ста е сличен на опис на Серпопард.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Се опишува како долговратна змија со тело на мачка.

Види уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]