Срѓан Андриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Срѓан Андриќ
Srđan Andrić
Лични податоци
Роден на 5 јануари 1980 (1980-01-05) (43 г.)
Роден во Дубровник
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Дефанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ал-Вахда
Младинска кариера
Дубровник 1919
Истра 1961
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2004 Хајдук Сплит 103 (10)
2004–2007 Панатинаикос 25 (2)
2007–2012 Хајдук Сплит 97 (16)
2012– Ал-Вахда 6 (1)
Репрезентација
1998–1999 Хрватска 19/20 7 (1)
1999–2001 Хрватска 21 11 (1)
2002–2003 Хрватска 2 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 октомври 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 октомври 2010

Срѓан Андриќ (роден на 5 јануари 1980 година во Дубровник) — хрватски фудбалер, кој игра на средни ред. Во моментов игра за Ал-Вахда.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Андриќ започна својата кариера со хрватскиот клуб Хајдук Сплит пред да се пресели на грчките гиганти Панатинаикос во 2004 година. Тој беше капитен Хајдук на неговата последна сезона во Сплит, и беше затворена за хрватската репрезентација (2 натпревари / 1 гол ). Тој беше ослободен од Панатинаикос во мај 2007 година пред приклучувањето на Хајдук. Тој повторно се врати на Хајдук и многу брзо стана клубот капетан по заминувањето на Мирко Хрговиќ. Тој бе капитен на тимот кој се пласира на второто место две сезони по ред.

На 1 август 2012 година, тој се приклучи во Ал-Вахда од Обединетите Арапски Емирати за 2012-13 сезона.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]