Срѓан Јовановиќ (фудбалски судија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Срѓан Јовановиќ

Срѓан Јовановиќ (Белград, 9 април 1986), српски фудбалски судија. Редовен судија е на натпреварите од српската Суперлига, а суди и во Лигата на шампионите, Лигата на Европа, квалификациите за споменатите натпреварувања, Лигата на нации, како и квалификациите за Европско и Светско првенство. Моментално е најдобро рангиран фудбалски судија од Србија. На списокот на меѓународни судии на ФИФА е од 2015 година, а од 2021 година, тој бил вклучен во групата на елитни судии на УЕФА; Тој е првиот српски судија кој успеал по Милорад Мажиќ.[1] [2] [3]

Судиска кариера[уреди | уреди извор]

Јовановиќ во 2014 година почнал да суди во српската Суперлига. Првиот натпревар во кој ја делел правдата бил одигран на 30 август 2014 година помеѓу Раднички од Ниш и Долни Срем; на тој натпревар му покажал црвен картон на Милош Петровиќ.[4] Една година подоцна, Јовановиќ официјално станал судија на ФИФА. Тој првпат судел на меѓународен натпревар на 16 јануари 2016 година помеѓу Обединетите Арапски Емирати и Исланд (2 :1). На 17 март 2019 година, Јовановиќ бил главен судија на натпреварот Атромитос - АЕК во рамките на грчката Супер лига.[5] Истата година, тој судел на Светското првенство за играчи до 17 години во Бразил и на Европското првенство за играчи до 21 година во Италија.[6]

Исто така во 2019 година, Јовановиќ првпат судел во Лигата на шампионите; тоа е сезоната 2019/20 . кога ја делел правдата на натпреварот од групната фаза меѓу Ајакс и Лил (3: 0).[7] Своето деби во Лигата на Европа го имал претходно во сезоната ( 2017/18 ) на натпреварот Виљареал - Астана (3: 1).[8]

Тој го судел и натпреварот помеѓу Аргентина и Австралија (0: 2) на Олимписките игри во Токио.[9] Тој бил четвртиот судија на Европското првенство во 2020 година.[10]

Поважни судените турнири[уреди | уреди извор]

Клубски[уреди | уреди извор]

 • Српска Супер лига: од 2014 година
 • Куп на Србија: од 2015 година
 • Грчка Супер лига: од 2018 до 2021 година
 • Квалификации за Лигата на шампионите на УЕФА: 2017 година
 • Квалификации за Лига Европа на УЕФА: 2015 година
 • Квалификации за конференциската лига на УЕФА: од 2021 година.
 • Младинска лига на УЕФА: 2015-2018
 • Лига на шампиони на УЕФА: од 2019 година
 • Лига Европа на УЕФА: од 2017 година

Меѓународни[уреди | уреди извор]

 • Квалификации за ЕП до 21 година 2017 година
 • Квалификации за ЕП до 19 години 2016 г
 • Квалификации за ЕП до 21 година 2017 година
 • Квалификации за ЕП до 17 години 2015 г
 • Европски квалификации за Светското првенство 2018 година
 • Квалификации за ЕП до 19 години 2017 година
 • Европско првенство до 19 години 2017 година
 • УЕФА Лига на нации 2018/19.
 • Квалификации за ЕП 2020 година.
 • Европско првенство за играчи до 21 година 2019 година
 • Светско првенство за играчи до 17 години 2019 година
 • УЕФА Лига на нации 2020/21.
 • Европски квалификации за СП 2022 година.
 • Летни олимписки игри 2020 година
 • Европско првенство 2020 година (четврт судија)

Судење во финале[уреди | уреди извор]

Домашни

Меѓународни

 • Финале на Европското првенство до 19 години 2017 година
 • Финале на Европското првенство до 21 година 2019 година.

Извор: worldfootball.net, nova.rs

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2019 Refereeing International Lists“ (PDF). FIFA.com. FIFA. 2019. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |year= (help)
 2. „Srpski sudija unapređen u elitni rang Uefinih sudija“. kurir.rs. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „UEFA Referees Categories for the second part of 2021-22 season - 8 promotions to Elite - Category 3 has been abolished“. Посетено на 21. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Serbia » Super Liga 2014/2015 » 4. Round » Radnički Niš – FK Donji Srem Pećinci 0:1“. WorldFootball.net. Посетено на 23 December 2019.
 5. „Greece » Super League 2018/2019 » 25. Round » Atromitos – AEK Athen 0:1“. WorldFootball.net. Посетено на 23 December 2019.
 6. „List of Appointed Match Officials FIFA U-17 World Cup Brazil 2019“ (PDF). FIFA.com. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Srđan Jovanović - Champions League 2019/2020“. worldfootball.net. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Srđan Jovanović - Europa League 2017/2018“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 2021-12-20.
 9. „Olympic Games 2021 Tokyo - Referees“. worldfootball.net. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Referees and assistant referees“ (PDF). UEFA. 21. 4. 2021. Посетено на 20. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]