Српска заедница во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Српска заедница во Македонија
Zaednica logo.jpg
КратенкаСЗМ
Основана18 јуни 1991
МестоСкопје
РегионМакедонија
Претседател на Српска заедницаГордана Јовиќ Стојковска
Главно телоПретседателство на заедница
Мреж. местоsrpska.com

Српска заедница во Македонија — здружение на граѓани во Македонија, регистрирано во 1991 година во Скопје. Целта на ова здружение е зачувување на идентитетот, културата и јазикот на Србите во Македонија и одбележување на значајни датуми од историјата на Србите.

Историјат[уреди | уреди извор]

Српската заедница во Македонија е формирана на основачкото собрание на 18 јуни 1991 година во Куманово, а е регистрирана на 26 јуни 1991 година во Скопје. Српската заедница во Македонија ја сочинуваат пет региони: Скопскиот, Кумановскиот, Тетовскиот, Пробиштипскиот и Валандовско-Гевгелискиот.

Активности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]