Сријемске Лазе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сријемске Лазе
Село
Skyline of Сријемске Лазе
Земја Хрватска
Население (2011)
 • Вкупно566
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сријемске Лазе е село на источниот дел на Хрватска (Вуковарско-сремска жупанија) близу до границата со Србија. Србите се мнозинство во Сријемске Лазе.