Прејди на содржината

Среќно семејство

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Среќно семејство“ (српски: Срећна породица) — филм на режисерот Гордан Михиќ од 1979 година. Михиќ е автор и на сценариото, а главните улоги ги играат: Вера Чукиќ, Зоран Радмиловиќ, Војислав Брајовиќ, Ивана Михиќ, Слободан Алигрудиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден агроном (го игра Брајовиќ), стручњак за пченка често патува, но добро заработува. Тој живее со сопругата (ја игра Чукиќ), со своите четири деца и со братот на сопругата кој е неоженет. Тој претежно се грижи за децата, додека мајка им го троши времето на купување и на часовите по тенис. Инструктурот по тенис (го игра Гутовиќ) покажува симпатија кон неа, а таа го злоупотребува користејќи го како носач на нејзините работи. Нејзииот брат (го игра Радмиловиќ) наследува еден мачор поради што е принуден да му побара другарка. Така, сосема неочекувано, тој ја среќава својата животна сопатничка.

Наводи[уреди | уреди извор]