Сред село (Старо Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сред село
археолошко наоѓалиште
Сред село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сред село
Сред село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Име Сред село
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сред село е археолошки локалитет кој се наоѓа во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Во дворовите на Коста Божинов и Трајко Манев, при градењето на куќите и другите објекти биле откриени и уништени поголем број на гробови градени од тегули, „на две води[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069