Средоземна фока-мечка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Средоземна фока-мечка
Monachus monachus - Museo civico di storia naturale (Milan).jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Pinnipedia
Семејство: Phocidae
Род: Monachus
Вид: M. monachus
Биномен назив
Monachus monachus
(Hermann, 1779)
Распространетоста на средоземната фока-мечка

Средоземна фока-мечка (Monachus monachus)

Двата вида Monachus monachus се загрозени. Покрупниот вид, средоземната фока-мечка, се наоѓа на списокот на најзагрозени видови. Крзното може да има од темнокафеава до бледокафеава боја. Женките се покрупни од мажјаците, а младенчињата се раѓаат со црно крзно, што е голема реткост меѓу фоките. Овој вид фоки порано биле доста распространети, но, поради повеќевековното претерано ловење, нивниот вкупен број се намалил на само неколку стотици. Тие главно живеат во Средоземјето, но најголема е колонијата на атлантскиот брег на Мароко. Најблиска роднина на оваа фока е ретката хавајска фока-мечка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aguilar, A. & Lowry, L. (2008). Monachus monachus. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 28 January 2009.  (англиски) Listed as Critically Endangered (CR A2abc; C2a(i); E)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]